top of page

SPŘÁTELENÉ STRÁNKY

NENECHTE SI UJÍT

Dána

Sangha SRDCE DHARMY je společenství blahovolných přátel, kteří zasvětili svůj život Třem Klenotům: Buddha, Dharma (tj. výklad Učení Buddhy), a Sangha.  
Členové Sanghy SRDCE DHARMY věnují veškerý svůj volný čas dobrovolnictví, ve kterém se ve spolupráci založené na Vzájemné Úctě zaměřují na sdílení svých vlastních dosažených duchovních zkušeností s každým, kdo projeví upřímný zájem o svůj vlastní duchovní růst. 

 

 

Pokud je vám práce Sanghy SRDCE DHARMY přínosem a rozpoznáváte v ní prospěch v zájmu všech ostatních cítících bytostí, staňte se jejím veřejným, nebo anonymním patronem. Prostřednictvím Vašich pravidelných měsíčních příspěvků je možné docílit toho, aby se členové Sanghy SRDCE DHARMY mohli věnovat svému dobrovolnictví na plný úvazek. 

 

Jestliže máte zájem podpořit nás jakýmkoliv jiným způsobem, který můžete nabídnout, ať už jde o dobrovolnictví, nebo o Vaše služby, nebo byste rádi přispěli svými přínosnými podněty k naší práci, popřípadě byste s námi rádi spolupracovali trvale, velmi si toho vážíme, velmi to oceňujeme a velice Vám za Vaší ochotu k účasti děkujeme. Kontaktujte nás prosím zde

 

Individuální duchovní vedení a účast na Rozpravách některého z našich průvodců zahrnuje DÁNU* (tj. DAR učiteli), jehož výše se odvíjí dle individuální dohody, popřípadě je uvedena u každé události zvlášť. Aktuální seznam událostí naleznete zde.

 


„Dána, nezištné dávání a odpouštění je nejvyšší forma duchovní praxe, jejímž prostřednictvím se člověk pouští připoutaností k materiálnímu světu a k pocitu sebe sama. Člověk, který tuto praxi rozvíjí, se stává Jemným a Zdrženlivým, jeho Srdce se ochladí.“

Buddha Šákjamuni zvaný GAUTAMA

*Dána je sanskrtské slovo, které znamená dar, velkorysost nebo dobročinnost. Vychází z védské filosofie, na východě je tato praxe užívána na poli seberealizace po tisíciletí až dodnes. Přesahuje model běžného světského chápání služby a oceňování za službu. Model používaný na západě, založený na „má dáti-dal“, „nabídka-poptávka“, „prodejce-zákazník“ je čistě obchodní a podporuje nerovnost, zneužívání, dominanci, prostě rozděluje. Dána je dávání, přičemž dávání probíhá oboustranně, bytosti se ve vzájemné podpoře propojují. Průvodce dává sám sebe, obdaruje vás hloubkou svého vhledu a pomůže uvidět to, co na sobě ještě nevidíte a co vás dělá nesvobodnou bytostí. Vy ho nazpátek obdarujete formou peněžní, což je v dnešní době nejjednodušší forma pozornosti a vyjádření vděčnosti. Tyto finance jsou nadále použity pro šíření světla, a proto váš dar je zároveň podporou světla, tedy hmotným vyjádřením přání štěstí všem bytostem. Vy umožníte, aby to, co pomohlo vám, bylo možno zprostředkovat i dalším bytostem. V buddhistické tradici je proto dána vnímána jako jedna z „páramit“, neboli dokonalostí, protože rozvíjí nepřipoutanost, bezpodmínečnost a velkorysost, což je velké duchovní bohatství. Darováním tedy získáváme duchovní zásluhy, které umenšují utrpení. Dar, který překonává všechny ostatní dary, je, jak říká Buddha Gautama, Dharma-Dána, jde o nezištné dávání Poznání, které zbavuje utrpení. Praxi dávání tedy praktikuje jak průvodce, tak ten, který je provázený k poznání sebe sama. Avšak s tím rozdílem, že průvodce vidí skutečný rozměr toho, co dává, kdežto provázenému to dochází později, např. že mentální svoboda se nedá zaplatit. Průvodce Srdce Dharmy si nemůžete koupit, můžete ho ale za jeho práci obdarovat příspěvkem, který je stanovený předem. Sama částka je součástí práce. Nejen, že tak projevujete vděčnost průvodci, ale také tím ukazujete sam/a sobě, nakolik si sebe sama ceníte. Proto Indové říkají, že Dána je aktem lásky, aktem sebelásky.

co je dana

NADCHÁZEJÍCÍ UDÁLOSTI

  • ne 21. 4.
    Setkání přátel Sanghy Srdce Dharmy za účelem poznání Buddhů
    21. 4. 2024 14:00 – 18:00
    Jablonné v Podještědí, Potoční 104, Markvartice, 471 25 Jablonné v Podještědí, Česko
    Těšíme se na setkání, kde společně probereme jak opustit tíhu a nespokojenost a žít život s lehkosti a v radosti.

ZÁSADNÍ ČLÁNKY

Srdce na hrad
2023-04-17_14-46-09.png
357342997_961549725060714_4643269125543198858_n.jpg
357342997_961549725060714_4643269125543198858_n.jpg
Srdce Dharmy aneb Návod k Sobě
bottom of page